Logo sdužení

ROZHLED NA TIŠNOV - zpět na hlavní stránku

kontakt: e-mail: rozhledna.tisnov@wo.cz   

ROZHLEDNA   KDO JSME   PŮVODNÍ ROZHLEDNA   JAK JSME STAVĚLI   OTEVŘENÍ   AKCE 2004-2006  PROJEKT     
Rozhledna po dobudování

Rozhledna po dobudování

Podle tišnovských pamětníků byla rozhledna oblíbeným výletištěm. O nedělích zde pan Beran  prodával chléb s máslem a tvarůžky a také limonády značky Santos firmy Fetter.

 Oba články i popisy k fotografiím jsou převzaty z TIŠNOV FOTOREVUE č.1- PROSINEC 1994, vydané  Sdružením FOTOREVUE
Foto: hoteliér Franke, zapůjčil ing. Antonín Franke.

POD HESLEM
"Květnice hora, Besének voda, dražší než celá Morava"
rozvíjel odbor KČT (Klub českých turistů) v Tišnově za plné podpory Městské rady v Tišnově a starosty Aloise Řezáče v třicátých letech cestovní ruch v Tišnově. Tišnov byl prezentován jako klimatické místo na Českomoravské vysočině. Nedílnou součástí aktivit bylo budování vyhlídkových bodů zejména na Klucanině v návaznosti na výstavní Riegrovu třídu a Sanatorium Dr. Kuthana. Tak vznikla v březovém háji nad sanatoriem "Lávka starosty Řezáče", na vrcholu Klucaniny vyhlídkový bod U Jelena jako oddechové cíle turistických stezek na Klucanině. Na protilehlé Květnici byla vybudována turistická magistrála, která využívala především přirozených útvarů Velké skály a Malé skály (skalky na Květničce) k propojení vyhlídkových bodů se známými "72 schody" a dominantním turistickým bodem U Kříže. Aktivity kolem výstavby rozhledny vrcholily v roce 1934 v rámci jubilejních oslav Tišnovska. V témže roce uspořádal obor Klubu čs. turistů v Tišnově, jehož hybným motorem byli předseda odboru J. Jeřábek - účetní okresní nemocenské pojišťovny a jednatel A. Franke - hoteliér v Tišnově, turistickou slavnost "Hold přírodě". Této slavnosti se zúčastnil i herec Vlasta Burian s doprovodem, tehdy populární sportovec Gustav Frištenský a další osobnosti. Tito také inaugurovali nově postavenou rozhlednu.
A.F.
                     

Návštěva krále komiků
V roce 1933 hostoval v Brně král komiků Vlasta Burian. Tišnovský hoteliér Antonín Franke využil této příležitosti a pozval Buriana do Tišnova na několik dnů, kde bydlel v jeho penzionu na Riegrově ulici. V té době se otvírala rozhledna na Klucanině a Burian byl pozván k slavnostnímu otevření. Rozhledna a velký dřevěný jelen na protější straně Klucaniny - to byly dvě atrakce Tišnova, které vznikly z iniciativy Antonína Frankeho k oživení turistického ruchu.
Když se Burian ocitl u úpatí rozhledny, podíval se prý nahoru a řekl: "A máte tady výtah" - Ani nečekal na odpověď a hned ironicky připojil: "Tak leda z matriky, že jo!"
Burian přijel do Tišnova s pražským tenistou Síbou. Oba sehráli exibiční zápas na tišnovském kurtu. V programu také byla prohlídka kláštera Porta coeli. Někdo mně tenkrát řekl, že Burian pojede do Předklášteří autem, a proto jsem tam spěšně odjel na kole a čekal. Z osobního auta vystoupil Burian , tenista Síba a tišnovský Vladimír Sedlák. Přidal jsem se k této skupině a odešli jsme do chrámu, kde už čekal kostelník Slanina jako průvodce. Slanina ukazoval místa, kde byl použit mramor z Květnice a Dřínové. Dotýkali jsme se studeného mramoru a teplého fajánsu, který byl použit u kazatelny. Vlasta Burian - vysoký, snědý, s cestičkou uprostřed černých vlasů pohlédl vlevo, ukázal na jednu rakev a řekl: "Tam je svatá Aurélie". - "Jak to víte, Mistře?" - pravil Slanina. "Vždyť je to tam napsaný," řekl Burian. Všem nám šlehl úsměv ve tváři. 
(Ze vzpomínky Aleše Smíška, jak je zaznamenána v knize Vladimíra Thieleho 50x Vlasta Burian, kterou v roce 1993 vydalo tišnovské nakladatelství Borek)


Před rozhlednou

 

Gustav Frištenský na rozhledně.

Jednatel odboru Klubu čs. Turistů v Tišnově hoteliér A. Franke a předseda odboru J.

Mistr Vlasta Burian na rozhledně.

e-mail: rozhledna.tisnov@wo.cz

datum aktualizace 15.08.2007